KUS KASVAVAD EESTIS KREEKA PÄHKLIPUUD?

Soovin teada saada viljakandvatest kreeka pähklipuudest Tallinnas ja lähiümbruses. Eesmärk on rajada istandik Eestis vastupidavaks osutunud isendite seemnetest, mille seemikutest omakorda võiks tulevikus järgmises põlvkonnas kombineeruda veelgi vastupidavamaid puid.

Peale kreeka pähklipuu kasvab Eestis palju arvukamalt halli ja mandžuuria pähklipuud, vähem jaapani pählipuud. Nende kindlamaks eristamiseks kreeka pähklipuust on lisatud pildid. Hall, mandžuuria ja jaapani pähklipuu on suhteliselt sarnasemad, pikkade teravaotsaliste pealt teravama või nürimate ribidega viljaluudega („pähklitega”), kreeka pähklipuul on piklikud, ümara tipuosaga (lühikese teravikukesega keskel), pikiribisid vijaluu poolmetel pole.

Kreeka pähklipuud on Eestis üritatud kasvtada mõisaaegadest saati. Eelmise sajandi praegusest karmim kliima jättis nad ellu vaid Saarema lääneservas. Eelmise sajandi lõpupooleks kujunenud olukorra võttis kokku Kalju Kask ’Eesti Looduse’ artilis: „Kreeka pähklipuu Eestis ja naaberaladel” (1976, nr. 4, lk 241). Tollal võis Eestis arvestada kümnekonna viljakandva puuga. Nendest osad on praeguseks hävinenud, osad kasvavad praeguseni, mõned on peale karme talvesid taassirgunud kännuvõsudest. Viimasel kümnekonna aasta joorksul olen Tallinna piirkonnas (s.h Muugal) näinud kümmetkonda puud (hetkel tean viljuvaid Glahni kalmistu lähedal, Järvel Seebi tn lõpus ja Lillekülas Võrse tänava alguses).

Teateid nii endal kui ka naabruskonnas asuvate puude kohta ootan e-aadressil  toenu@tlu.ee

Tõnu Ploompuu
Tallinna Ülikool







Kreeka pähklipuu leht: tipmine sulgleheke on enamasti märgatavalt suurem















Kreeka pähklipuu võsu tipp terve pungasoomusega

























Mandžuuria pähklipuu leht: kõik sulglehekesed on üsna ühesuurused



























Mandžuuria pähklipuu võsu tipp lõhestunud pungasoomusega












Mandžuuria pähklipuu viljad ja viljaluu („pähkel”) vasakul ja kreeka pähklipuu viljad ja viljaluu. Kreeka pähkli viljaluu („pähkel”) võib olla ka piklik, aga mitte pikalt terituva tipuga



Fotod: Tõnu Ploompuu