HAIGUSED JA KAHJURID PUUVILJA- JA MARJAAIAS

Püüame saada piltide abil selgust, millised pahategijad meie aiataimi vaevavad...

Mõningaid maasikakahjustajaid:Hahkhallitus on üks olulisim maasikahaigus.


Hahkhallitus levib maasikatel kiiresti, nakatades ka kõrval asuvaid vilju. Saagi ajal aitab vaid selliste mädapommide eemaldamine peenralt või istandikust.
Hahkhallitus võib hävitada või rikkuda isegi pool saaki.Lisaks hahkhallitusele pole parempoolne vili õitsemise ajal piisavalt tolmeldada saanud ega arene korralikult välja.
Osal maasikatel jäävad viljad väikeseks, kõvaks ja pruunikaks, maitse on veinmagus. Sel juhul on põhjuseks ripslane, kes kahjustab maasika õietolmu ning viljad ei arene normaalselt. Sellised kahjustused on ilmnenud viimastel aastatel.


Suureks kahjustajaks on
 maasika-õielõikaja, kelle pooleldi läbinäritud õis võib jääda pikaks ajaks varre külge rippuma.


Üheks maasikate kahjustajaks on tigu.

Tigu võib rikkuda ka kõige ilusamad viljad.
Kloroos – toitelementide puudus – muudab taimelehed hele- ja tumerohelise kirjuks. See võib ilmneda siis, kui mullas toitaineid ei jätku või ka nende olemasolu korral, kui taim ei suuda neid äärmuslike kasvu- ja ilmaolude tõttu omastada.
Kes on taimedele sülitanud? Tegelikult on sellise nähu põhjustajaks kahjur nimega harilik vahustaja.Maasika-laikpõletik ja maasika-punalaiksus on sagedased suve teise poole haigused.
Mõnedel sortidel muutuvad kevadel lehed kollasekirjuks või valgetriibuliseks. See nähtus on juunikollasus, mille tekkepõhjused ei ole veel selged. Seniste uurimuste põhjal pole tegemist viiruslike ega patogeensete teguritega. Peale maasika esineb seda ka nt mustal sõstral.
Maasika-jahukaste: lehtede alumistele külgedele tekib hallikas kirme...

... ja lehelabade servad rulluvad ülespoole.


Maasikakasvatuse kohta saab rohkem lugeda Maalehe maasikaraamatust. 
Tekst ja fotod: Väino Eskla
Järgmine
PUUVILJA- JA MARJATAIMEDE ISTUTAMINE

Lisa kommentaar

Email again: