Avalehele Sisujuht Tagasiside Kontakt

Alates märtsist pakun Ida-Harjumaal (ajalise sobivuse korral ka mujal) järgmisi aiandusalaseid teenuseid: viljapuude ja marjapõõsaste kujundus- ja hoolduslõikus (sh suvine) ning tööde juhendamine. Lisateave... Tellimusest anna juba talvel teada, siis on aega atra seada!

Üritused
Vaata kõiki

Aiauudised
busyPOLLXT_LOADING

'Varmas'’Varmas’

Varajane, valmib sortidest ’Sejanets Golubki’ ja 'Sokrovištše' mitu päeva hiljem.

Viljad mustad, suured (keskmine mass 1,3-1,5 g), läikivad, asetsevad keskmise pikkusega kobarates üsna tihedalt, korjatavad nii üksikmarjadena kui ka kobaratena. Viljaliha mahlane, hapumagus (uuematest sortidest üks magusamaid),  väga maitsev. Viljakest keskmise paksusega. Väga hea lauamari, sobib ka töötlemiseks. Viljad sisaldavad 9,2% suhkruid, 3% happeid ja 131 mg C-vitamiini 100 g kohta (Polli keemialabori andmeil).

Põõsas keskmise kasvutugevusega, laiuv, uusi võrseid (asendusvõrseid) moodustub keskmiselt. Saagikus on keskmine (u 1,9 kg põõsalt), suurem kergematel muldadel ja tugevama väetamise korral. Saagiga allavajuvad oksad vajavad toestamist. Senistel andmetel talvekindel, ei ole nakatunud jahukastesse ning üsna vastupidav sõstra-pahklesta suhtes.

Päritolu: aretanud Johannes Parksepp ja Asta-Virve Libek Pollis aastal 1970 sortide ‘Albos’ ja ‘Uus must’ ristamisel. Eestis riiklikus sordikatsetuses 1998. a-st. Sort kuulub Eesti soovitussortimenti alates 2001. aastast koduaiasordina. Põllumajandusameti sordiregistris alates 2004. a-st.

Andmed seisuga 01.10.2018.