Avalehele Sisujuht Tagasiside Kontakt

Alates märtsist pakun Ida-Harjumaal (ajalise sobivuse korral ka mujal) järgmisi aiandusalaseid teenuseid: viljapuude ja marjapõõsaste kujundus- ja hoolduslõikus (sh suvine) ning tööde juhendamine. Lisateave... Tellimusest anna juba talvel teada, siis on aega atra seada!

Üritused
Vaata kõiki

Aiauudised
busyPOLLXT_LOADING

Sõstrasortidest aastal 2018

Panen kirja mõned tähelepanekud oma sõstrasortide 2018. a vaatluse kohta.

Oli aasta 1984, kui esimest korda selle tegevusega pihta hakkasin. Sortideks olid siis ‘Bogatõr’, ‘Sejanets Golubki’ ja ‘Öjebyn’ (praeguseks on neist ‘Bogatõr’ kõige rohkem alla käinud).

Kui praegu kõik sordid kokku lugeda, saab musti sõstraid üle 50 (s.h 3 roheliseviljalist), punaseid ja valgeid 15, aeda on hakanud hiilima ka aina rohkem karusmarju. Aastate jooksul on sorte rohkem läbi käinud, kuid aia taha läinud sordid ei pea mitte istandikus olema... Praeguse seisuga on 10-15 sorti, mida tasub laialdasemalt paljundada.

Vähemahvatlevad ja uued sordid on 1 põõsa kaupa, enimhõrgutavatel on aga põõsaid rohkem. Järjekordne tõde on see, et sama sort käitub eri kohtades (isegi sama aia piires) ja aastati üsna erinevalt. Seepärast pole midagi imestada, kui mõni teine aednik teistsugused tulemused saab.

Tänavu oli õitsemine väga rikkalik, öökülma polnud, kuid mõnel sordil jäi marju vähemaks või need suuruse poolest ebaühtlasemaks liigkiire õitsemine ning pika põuaaja tõttu. Eelkõige on see tuntav punasel (ja valgel) sõstral. Mida päev edasi, seda enam musta sõstra oksad maa suunas kaarduvad, sest enamusel sortidest jäi ka üllatavalt palju vilju alles (osaliselt tänu vahepealsele kastmisele).


Edasi täpsemalt sortidest, esmalt must sõstar.

Kui aastakümneid sai kõige varem söödavaks 'Sejanets Golubki', siis nüüd astub tema asemele 'Sokrovištše' (tänavu esimesed söödavad marjad jaanipäeva paiku), eelmisel aastal juuli alguses, tunamullu 30. juunil), kes on magususe poolest esimesega võrreldes nagu öö ja päev, lisaks märksa suuremate viljadega, samuti õhukese kestaga. Tänavu on ka istikud saadaval. Sellegipoolest ei viska ma ‘Sejanets Golubkit’ kui siiani pahklestakindlat sorti veel aiast välja. Alles on veel aastal 1984 istutatud põõsad, mis pideva okste uuendamise ja multšimise tulemusena üsna kobedad on.

'Varmas', kes sünnib suhu panna nädalapäevad hiljem, tänavu marjadega ei koonerda, neid on ülearugi ja osa seetõttu väikesed (mullu oli marjadega üsna kitsi).

Esimest aastat on aias väga varajane sort ’Junskaja Kondrašovoi’, esmaseid tulemusi saab järgmisel aastal.

Bona’ on varajane ja magus, kuid tugevama kestaga, tänavu maani marju täis (mullu oli kitsi).

Kiitust väärib üsna varajane ‘Sjuita Kievska’ (suure saagiga nii mullu kui tänavu, viljakest üsna õhuke, magushapu).

Vanadest sortidest on tänavu sõiduvees varasepoolne võimsa kasvuga ’Minai Šmõrjov’.

Leedu sortidest on hea saagiga magusapoolsete viljadega keskvalmiv ’Dainiai’ (sama ka mullu). Põõsas kipub veidi laiuvaks ja vajab rohkem toestust. Tänavu on hea seisus sama päritoluga 'Pilenai'.

Keskvalmivatest on veel kasvatamist väärt magusapoolne Eesti sort ’Karri’, kelle põõsas kipub ka üsna suureks. 'Karriga' samal ajal aretatud 'Elo' ja 'Almo' on veelgi võimsama kasvuga ja samuti üsna magusate viljadega.

Vanematest sortidest õigustab ennast siiani 'Pamjati Vavilova' (senistel andmetel ei meeldi pahklestale).

Heast küljest näitavad taas hilised ‘Lentjai’, ‘Bagira’ ja ’Tšornõi žemtšug’, kellele on kasvuolud meelepärased olnud.

Hiigelsuurte marjadega varasepoolne ’Koroleva sada’ (meeldivalt pehme viljakestaga) ja ’Pohjan jätti’ ei ole küll kõige magusamad, kuid annavad head saaki.

Rohelistel sõstardel ‘Venny’ ja ‘Vilma’ on marju ohtralt tulemas. Nende kõrval võib senise ‘Vertti’ küll tahaplaanile jätta.

Kõige hilisemaks musta sõstra sordiks on lätlaste 'Mara' (valmimisaeg augusti keskel), talle eelneb slovaki sort 'Otelo'.

Punasest sõstrast on tänavused olud parimini üle elanud 'Jonkheer van Tets', 'Viksnes', 'Rovada'‘Rosetta’, 'Rolan', ‘Aili’ ja 'Valko' (valgeviljaline), kellelt on üsna head saaki tulemas. Üldiselt on ilmaolud punase sõstra kasvule tänavu kehvasti mõjunud (kiita polnud ka mullu).

 

Pahategijatest

Sõstraroostet pole tänavu märganud (mullu oli siin-seal).

Ka hahkhallitusest tabandunud vilju ei ole tänavu silma hakanud (mullu ja tunamullu oli seda ohtrasti ’Sejanets Golubkil’).

Jahukastet pole uutel sortidel kunagi täheldanud, mõnel vanemal sordil varasematel aastatel küll (’Minai Šmõrjov’).

Siin-seal on märgata musta sõstra marjavaablase tegutsemist.

Pahandust teevad lehetäid, kelle söömingu tulemusena lehed krussi tõmbuvad ning võrsete kasv häiritud on.

Punasel sõstral oli suve algul taas kublatäisid, kes lehed punaseks värvisid ja üles kummutasid. Tänavu siiski vähem kui mullu.

Marjalutikaid leidub põõsastel igal aastal.

Lõpuks väike soovitus agarale marjasööjale. Marju põõsast pimesi suhu pannes võid nii tugevat vürtsi lisandina saada, et veel hulk aega tagantjärele sülitad. Nimelt on marjalutikad õige vilkad kaasa tulema.

 

Istikud

Huvilised saavad olemasolevaid istikuid nendel üritustel, mis kodulehel kirjas: http://www.aiatark.ee/index.php?option=com_jevents&Itemid=0&task=year.listevents, kui eelneva tellimuse e-kirjaga saadavad. Juulikuu jooksul ja arvatavasti ka augusti alguses on agaramatele marjugi müügiks pakkuda.

Istikutest täpsemalt: http://www.aiatark.ee/index.php?option=com_k2&view=item&id=118&Itemid=84

Marjade degusteerimine

2009. aastast alates olen sõstarde valmimise ajal korraldanud marjade degusteerimist. Ürituse jooksul saab ülevaate sordivaatluste uusimatest tulemustest ning paljunduses olevate sortide eelistest ja puudustest.

Maitsmise kõrvale võtan kaasa ka sõstraistikud, nii saab huviline vastavalt maitse-eelistusele meelissordi (muidugi arvestades ka haigus- ja kahjurikindlust ning muid omadusi) aeda soetada. Kellel on sortide osas erisoove, saab eelnevalt e-kirjaga ( See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud. ) või Fb sõnumikasti teada anda, sest muidu ei pruugi neid (piisavalt) kaasas olla.

Tänavu võib see ettevõtmine teoks saada 20. juuli paiku Kloostrimetsa puukoolis. Täpsem teave nädal enne kodulehel ja Fb-s.

NB! 19. juuli: ilm ja loodus määravad taas meie ettevõtmisi - lõunamaine kuumus on marju üle küpsetanud ning marjade maitsmispäeva jätame (vähemalt seekord) ära.


Viiteid sõstrakasvatuse kohta:

http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/aed/millist-mustsostrasorti-valida?id=74468695

https://sakala.postimees.ee/917474/mustad-sostrad-pakuvad-rikkalikult-maitseelamusi

http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/aed/must-sostar-on-koduaias-meelismari?id=74360169NB! Loe seda kirjutist mõne aja pärast uuesti, sest lisan sortide kohta järk-järgult tähelepanekuid.

 

Uusi tähelepanekuid...

* Tänavune kuumus annab kogemuse, milliste sortide marjad kõrgele temperatuurile paremini vastu peavad, millised mitte.19.07.2018

Väino Eskla

Uudissort 'Sokrovištše' on söödav juba juuni lõpus
'Varmas' saab tavaliselt söödavaks juuli alguses, kuid aastal 2018 valmisid kõik sordid varem
'Sjuita Kievska' on mõnus suuresaagiline varajane sort


Hilisepoolne 'Lentjai' on jätkuvalt üks paremaid sorte


'Bagira' on väga suurte marjadega mahedamaitseline sort


'Viksnes' - lillaviljaline punane sõstar


'Valko' - Eestis aretatud valge sõstra sort