Avalehele Sisujuht Tagasiside KontaktÜritused
04.
august
Vaata kõiki

Aiauudised
busyPOLLXT_LOADING

Sõstrasortidest aastal 2016

Panen kirja mõned tähelepanekud oma sõstrasortide 2016. a vaatluse kohta. Luubi all on praegu üle 50 sordi. Järjekordne tõde on see, et sama sort eri kohtades (isegi sama aia piires) käitub üsna erinevalt. Kuna õitsemise ajal kimbutas öökülm, siis osa sorte viljub tagasihoidlikumalt (tarjades on tavalisest vähem marju või nad on ebaühtlasema suurusega). Eelkõige on see tuntav punasel (ja valgel) sõstral.

Kõigepealt mustast sõstrast. Kui senini on saanud kõige varem söödavaks 'Sejanets Golubki', siis nüüd tundub tema asemele astuvat 'Sokrovištše' (tänavu esimesed marjad jaanipäeval), kes on magususe poolest esimesega võrreldes nagu öö ja päev, lisaks märksa suuremate viljadega. Pikemat sordikirjeldust alles koostan ja panen lõpuks kodulehele. Tänavu on ka mõned istikud saadaval.
'Varmas', kes sünnib suhu panna nädalapäevad hiljem, on tänavu marjadega üsna kitsi (samas mõned tuttavad teistes piirkondades räägivad vastupidist, kiites sorti taevani).
Häid sõnu ütlen ‘Sjuita Kievska’ ja ‘Intercontinentali’ suure saagikuse kohta, ka marjade maitse on üsna hea, kuid magusus jätab soovida. Mõlema sordi põõsad on üsna püstised ja kompaktsed, Üldiselt toestamist ei vaja, kui välja arvata suure saagi tõttu allavajuvad oksad.

Vanadest sortidest on valikusse jäänud 'Minai Šmõrjov' - varasepoolne ja mahedamaitseline, viljad keskmise suurusega. hea kandvusega igal aastal. Põõsas üsna suure kasvuga. Paiguti soodumus nakatuda jahukastesse.

Uus varasepoolne 'Bona' kannab tänavu esimest aastat ja on üsna magusate viljadega.
Eestis aretatud keskvalmiv 'Karri' on üks magusamatest sortidest. Viljad on suured, kuid väga suureks kasvab ka põõsas. Tänavune õitsemisaeg ei olnud sordile soodne - seepärast saak tagsihoidlik.

Keskvalmivatest mahlasortidest on parimad 'Pamjati Vavilova' ja 'Polar'. Viimane on ka tugeva aroomiga.

Suure kiituse osaliseks saavad taas mahedamaitselised ja väga suurte viljadega hilisepoolsed ‘Lentjai’ ja ‘Bagira’, kellele on kasvuolud meelepärased olnud.

Rohelisest sõstrast näitab tänavu esimest saaki ‘Venny’ ja üllatab kohe suurte marjadega. Tema kõrval võib senise ‘Vertti’ küll ära unustada. ‘Vilma’ on aasta jagu noorem ja loodetavasti ütleb sõna sekka järgmisel aastal).

Senini on suurimate viljadega musta sõstra sort soomlaste 'Pohjan jätti', kuid maitselt hapukas. Põõsas on kasvult üsna madal.

Kõige hilisemaks sordiks on senini olnud 'Otelo', kuid tänavu näitab esimest saaki uus ovaalsete viljadega 'Mara'.

Punasest sõstrast on halvad olud on parimini üle elanud 'Jonkheer van Tets', 'Viksnes', 'Valko' ja 'Hele', kellelt on üsna head saaki tulemas. Üldiselt on ilmaolud punase sõtra kasvule tänavu kehvasti mõjunud.

Pahategijatest
Kevadsuvel oli siin-seal lehtedel ja marjahakatistel sõstraroostet, kuid südasuveks pole seda enam peaaegu märgata. Mõnel vanemal sordil on näha hahkhallitusest tabandunud vilju. Jahukastest pole siiani jälgegi olnud (ehkki mõnes aias pidi üksikutel sortidel tänavu olema).
Siin-seal on märgata musta sõstra marjavaablase tegutsemist. Palju pahandust teevad lehetäid, kelle söömingu tulemusena lehed krussi tõmbuvad ning võrsete kasv häiritud on. Punasel sõstral oli suve algul taas hulganisti kublatäisid, kes lehed punaseks kummutasid.

Lõpuks väike soovitus agarale marjasööjale. Marju põõsast pimesi suhu pannes võid nii tugevat vürtsi lisandina saada, et veel hulk aega tagantjärele sülitad. Nimelt on marjalutikad õige vilkad kaasa tulema.

Istikud
Huvilised saavad olemasolevaid istikuid nendel üritustel, mis kodulehel sündmuste teemas kirjas, kui eelneva tellimuse e-kirjaga saadavad. Juulikuu jooksul ja arvatavasti ka augusti alguses on agaramatele marjugi müügiks pakkuda.

NB! Loe seda kirjutist mõne aja pärast uuesti, sest lisan sortide (nii uute kui hilisemate) kohta järk-järgult tähelepanekuid.

20.07.2016
Väino Eskla


Uudissort 'Sokrovištše' on söödav juba juuni lõpus


'Varmas' saab söödavaks juuli alguses


'Sjuita Kievska' on mõnus suuresaagiline varasepoolne sort


Hilisepoolne 'Lentjai' on jätkuvalt üks paremaid sorte


'Bagira' on väga suurte marjadega mahedamaitseline sort


'Viksnes' - lillaviljaline punane sõstar


'Valko' - Eestis aretatud valge sõstra sort