Avalehele Sisujuht Tagasiside Kontakt

Alates märtsist pakun Ida-Harjumaal (ajalise sobivuse korral ka mujal) järgmisi aiandusalaseid teenuseid: viljapuude ja marjapõõsaste kujundus- ja hoolduslõikus (sh suvine) ning tööde juhendamine. Lisateave... Tellimusest anna juba talvel teada, siis on aega atra seada!

Üritused
Vaata kõiki

Aiauudised
busyPOLLXT_LOADING

Kus kasvavad Eestis kreeka pähklipuud?

Soovin teada saada viljakandvatest kreeka pähklipuudest Tallinnas ja lähiümbruses. Eesmärk on rajada istandik Eestis vastupidavaks osutunud isendite seemnetest, mille seemikutest omakorda võiks tulevikus järgmises põlvkonnas kombineeruda veelgi vastupidavamaid puid.

Peale kreeka pähklipuu kasvab Eestis palju arvukamalt halli ja mandžuuria pähklipuud, vähem jaapani pählipuud. Nende kindlamaks eristamiseks kreeka pähklipuust on lisatud pildid. Hall, mandžuuria ja jaapani pähklipuu on suhteliselt sarnasemad, pikkade teravaotsaliste pealt teravama või nürimate ribidega viljaluudega („pähklitega”), kreeka pähklipuul on piklikud, ümara tipuosaga (lühikese teravikukesega keskel), pikiribisid vijaluu poolmetel pole.

Kreeka pähklipuud on Eestis üritatud kasvtada mõisaaegadest saati. Eelmise sajandi praegusest karmim kliima jättis nad ellu vaid Saarema lääneservas. Eelmise sajandi lõpupooleks kujunenud olukorra võttis kokku  Kalju Kask ’Eesti Looduse’ artilis: „Kreeka pähklipuu Eestis ja naaberaladel”  (1976, nr. 4, lk 241). Tollal võis Eestis arvestada kümnekonna viljakandva puuga. Nendest osad on praeguseks hävinenud, osad kasvavad praeguseni, mõned on peale karme talvesid taassirgunud kännuvõsudest. Viimasel kümnekonna aasta joorksul olen Tallinna piirkonnas (s.h Muugal) näinud kümmetkonda puud (hetkel tean viljuvaid Glahni kalmistu lähedal, Järvel Seebi tn lõpus ja Lillekülas Võrse tänava alguses).

Teateid nii endal kui ka naabruskonnas asuvate puude kohta ootan e-aadressil  See e-posti aadress on kaitstud spämmirobotide vastu. E-posti aadressi nägemiseks peab olema JavaSkripti kasutamine olema lubatud.

Tõnu Ploompuu
13.10.2013


Kreeka pähklipuu leht: tipmine sulgleheke on enamasti märgatavalt suurem


Kreeka pähklipuu võsu tipp terve pungasoomusega


Mandžuuria pähklipuu leht: kõik sulglehekesed on üsna ühesuurused


Mandžuuria pähklipuu võsu tipp lõhestunud pungasoomusega


Mandžuuria pähklipuu viljad ja viljaluu („pähkel”) vasakul ja kreeka pähklipuu viljad ja viljaluu. Kreeka pähkli viljaluu („pähkel”) võib olla ka piklik, aga mitte pikalt terituva tipuga

Fotod: Tõnu Ploompuu